
Определение
София, 12 октомври 1995 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Лидия Здравкова разгледа в закрито заседание на 12.10.1995 г. конституционно дело № 25/95 г., докладвано от съдията Младен Данаилов.
Делото е образувано на 6 октомври 1995 г. по искане на главния прокурор на Република България за даване задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 151, ал. 2, изречение 2 от Конституцията на Република България, по въпроса: „Какви са правните последици от решенията на Конституционния съд в хипотезата, когато се обяви за противоконституционен закон, заменящ, или отменящ действащия, с оглед на чл. 151, изречение 2 от Конституцията“.
В обстоятелствената част на искането се твърди, че Конституционният съд в мотивите на решенията си по к. д. 4/1995 г. и по к. д. № 12/1995 г., е приел, че в случаите, когато се обяви за противоконституционен един закон, с който се изменя или отменя действащ закон, последният възстановява действието си в редакцията преди изменението или отмяната му считано от момента на влизане в сила на решението на Конституционния съд. Това становище обаче се оспорвало от народни представители, които считали, че в този случаи в законодателството имало „бели полета“. Тяхното разбиране обаче създавало опасност страната ни в даден момент да остане без законодателство и това налагало да се даде задължително тълкуване на чл. 151, ал. 2, изречение 2 по поставения в искането въпрос.
Искането е предявено от оправомощен по чл. 150, ал. 1 от Конституцията субект и има за предмет тълкуване на конституционна разпоредба, което е в правомощията на съда - чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията. Изложените в искането обстоятелства обосновават необходимостта от задължително тълкуване на чл. 151, ал. 2, изречение 2 от Конституцията.
При това положение искането е допустимо и следва да бъде прието за разглеждане по същество.
С оглед предмета на искането, като страни по делото следва да бъдат конституирани Народното събрание, президентът на Републиката, Министерският съвет и Върховният съд на Република България, на които следва да се даде 7-дневен срок за представяне на писмени становища и доказателства,
По тези съображения и на основание чл. 18, ал. 2 и чл. 19, ал. 1 от Закона за конституционния съд, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ДОПУСКА за разглеждане по същество искането на главния прокурор на Република България за задължително тълкуване на чл. 151, ал. 2, изречение 2 от Конституцията на Република България по въпроса: "Какви са правните последици от решенията на Конституционния съд в хипотезата, когато се обяви за противоконституционен закон, изменяш, или отменяш действащ, с оглед на чл. 151, ал. 2, изречение 2 от конституцията".
КОНСТИТУИРА като заинтересовани страни Народното събрание, президента на Републиката, Министерския съвет и Върховния съд на Република България, на които предоставя 7-дневен срок от съобщенията за представяне на писмени становища и доказателства.
Преписи от определението и от искането да се връчат на страните по делото.
Препис от определението да се връчи на главния прокурор на Република България, които в 7-дневен срок може да представи допълнително становище.
Председател: Асен Манов