Определение
София, 08 декември 1992г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Цвета Минева разгледа в закрито заседание на 8 декември 1992 г. конституционно дело № 30/1992 г., докладвано от Александър Арабаджиев.
Производството по делото е образувано въз основа на искане, направено от 51 народни представители от 36-о Народно събрание за даване на задължително тълкуване на разпоредбите от Конституцията, които уреждат материята по съставяне на ново правителство, правомощията и срока на служебното правителство и статута на Народното събрание, което е разпуснато съгласно чл. 99, ал. 5 от Конституцията, както и на народните представители от състава на такова Народно събрание. В искането са посочени конституционните разпоредби, чието тълкуване се иска, очертани са и съответните кръгове от въпроси, по които се иска да бъде дадено тълкуване от страна на Конституционния съд, отбелязани са и становища по редица от тези въпроси. Освен това са изтъкнати и обстоятелствата, от които произтича нуждата от исканото тълкуване.
Към настоящето дело е присъединено к.д. № 29/1992 г. То е образувано по искане на Главния прокурор, направено на същото основание за даване на задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията във връзка със статута на Народното събрание, разпуснато от Президента при условията на чл. 99, ал. 5 от Конституцията и на народните представители от състава на такова Народно събрание. Поради това, че предметът на искането по к. д. № 29/1992 г. се обхваща от този по к. д. № 30/1992 г., с протоколно определение от 8 декември 1992 г., първото от посочените дела е присъединено към второто за съвместно разглеждане и решаване, като производството по присъединеното дело е прекратено.
Съдържанието на двете искания позволява разглеждането на делото във фазата по допустимостта съгласно чл. 19, ал. 1 ЗКС и чл. 25, ал. 1, б. "а" от Правилника за организацията и дейността на Конституционния съд, като се определят и заинтересованите институции и лица (чл. 18, ал. 2 ЗКС и чл. 21, ал. 1 от Правилника).
И двете са направени от субекти, които съгласно чл. 150, ал. 1 от Конституцията са оправомощени да упражнят инициатива, въз основа на която действа Конституционния съд. И двете искания се отнасят по даване на задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията, което съставлява правомощие на Конституционния съд по чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията. Обоснована е и необходимостта от исканото тълкуване, очертани са неговите предели, изтъкнати са и разбиранията, на които авторите на исканията се основават.
С оглед посочения предмет на делото Конституционният съд намира, че като заинтересовани страни по делото трябва да бъдат конституирани Народното събрание, трите парламентарни групи в него, Президентът на Републиката, Министерският съвет, както и направилите искането.
По тези съображения и на основание чл. 19, ал. 1 и чл. 18, ал. 2 ЗКС, Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане искането на 51 народни представители от З6-о Народно събрание за даване на задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията, които уреждат съставянето на ново правителство, правомощията и срока на служебното правителство, както и искането на същите народни представители и на Главния прокурор за даване на задължително тълкуване на разпоредбите от Конституцията относно статута на Народното събрание, разпуснато при условията на чл. 99, ал. 5 и на народните представители от разпуснатото Народно събрание.
Конституира като заинтересовани страни по делото Народното събрание, парламентарните групи на СДС, БСП и коалиция и ДПС, Президента на Републиката, Министерския, съвет.
На заинтересованите страни да се връчат преписи от исканията и от настоящето определение, като им се съобщи, че в 7-дневен срок могат да изразят становища по делото.
Председател: Асен Манов