Определение №1
София, 26 януари 2006г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Неделчо Беронов
Членове:
Делото е образувано на 07.12.2005 г. по искане на главния прокурор на Република България. С него Конституционният съд е сезиран да даде задължително тълкуване на чл. 126, ал. 2 от Конституцията по въпроса: от разпоредбата следва ли изводът, че в конституционните правомощия на главния прокурор се включват и правомощията да отменя, изменя и да спира изпълнението на актове на всички прокурори, административни ръководители на прокуратури и заместници на административни ръководители, да им дава задължителни писмени указания и да извършва действия от тяхна компетентност. Искането за задължително тълкуване се обвързва и с втори въпрос, ,,който логически произтича от предходния”- кои са административните ръководители на Върховната касационна прокуратура (ВКП) и Върховната административна прокуратура (ВАП) и могат ли тези ръководители да извършват правомощията, посочени в основния въпрос, по отношение на всички прокурори в ръководената от тях прокуратура.
Необходимостта от тълкуване е обоснована с твърдение за неясноти относно съдържанието на конституционната норма и с неблагоприятни за националната правна система последици при прилагането й.
За да се произнесе по допустимостта на искането, Конституционният съд взе предвид следното:
Искането е направено от субект на правото на инициатива по чл. 150, ал. 1 от Конституцията за задължително тълкуване на конституционна разпоредба (чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията).
Исканото задължително тълкуване на чл. 126, ал. 2 от Конституцията и поставените в тази връзка въпроси пряко се отнасят до дейността и организацията на прокурорските органи, в т.ч. и на главния прокурор като един от тези органи. По какъв ред и процедура главният прокурор ще осъществява функциите си на надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори е въпрос, свързан с организацията и дейността на прокуратурата. Великото народно събрание с разпоредбата на чл. 133 от Конституцията е възложило като правомощие на парламента да уреди със закон именно въпросите, свързани с организацията и дейността на прокурорските органи. Това задължение Обикновеното народно събрание е осъществило с редица текстове в Закона за съдебната власт и Наказателнопроцесуалния кодекс, които са променяни многократно след 1994 г.
С вързаният с искането за задължително тълкуване втори въпрос - кои са административните ръководители на ВКП и ВАП, респ. правомощията им по отношение на актовете, постановени от съответно подчинените им прокурори, е извън предмета на регулиране на чл. 126, ал. 2 от Конституцията, но също е проблем, свързан с организацията и дейността на прокурорските органи.
Конституционният съд вече се е произнасял (Решение № 8 от 2005 г. по к.д. № 7 от 2005 г.), че наред с уредените в глава шеста ,,Съдебна власт” на основния закон принципни характеристики на тази власт (чл. 117) и основни положения относно структурата и функциите на прокуратурата (чл. 126 и чл. 127) създаденият с Конституцията модел на съдебната власт задължително изисква законова уредба на неуредените от нея, но значими въпроси за организацията и дейността на прокурорските органи, в т.ч. и на главния прокурор (чл. 133).
Недопустимо е в конкретния случай чрез тълкуване да се нарушават конституционно установени правомощия, възложени на Народното събрание. В тези случаи Конституционният съд не може да ограничава суверенната функция на парламента като единствен законодателен орган в държавата. Обратното би поставило съда в ролята на позитивен законодател, което е извън правомощията му.
С оглед на изложеното искането като недопустимо трябва да бъде отклонено, а делото прекратено.
По тези съображения и на основание чл. 13 и чл. 19 от Закона за Конституционния съд и чл. 26 от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд Конституционният съд.
О П Р Е Д Е Л И :
Отклонява като недопустимо искането на главния прокурор на Република България за тълкуване на чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България.
Прекратява производството по делото.
Връща искането на главния прокурор заедно с препис от настоящото определение.
Председател: Неделчо Беронов