Докладчик
Цанка Цанкова
Подател на искането
61 народни представители от 41-ото Народно събрание
Предмет на искането
даване задължително тълкуване на Конституцията на Република България относно правната конституционна категория "мандат" и условията за неговото предсрочно прекратяване
Фондацията "Български адвокати за правата на човека"
Формат pdf
Ана Караиванова, главен инспектор на инспектората към висшия съдебен съвет
Формат pdf
Министерският съвет
Формат pdf
Омбудсманът на Република България
Формат pdf
Сметната палата
Формат pdf
Висшият адвокатски съвет
Формат pdf
Висшият съдебен съвет
Формат pdf
особено мнение и становище по решение
особено мнение и становище по решение
особено мнение и становище по решение
Решение - 13
1. Мандатността е основен принцип на конституирането и функционирането на органи на публичната власт, което е съобразено с разделението на властите и правовата държава.
Конституционното понятие мандат е установен период от време, в който орган на публичната власт осъществява правомощия, предвидени в Конституцията или в закон.
Правният режим на мандата на органите на публичната власт се определя от конституционни и от законови норми.
2. Предсрочно прекратяване на мандат, установен от Конституцията може да се извърши единствено на основанията, предвидени в нея. Ако в нея основания не са предвидени – на основанията, предвидени в закон.
Промяна в основанията за предсрочно прекратяване на мандата е допустима. Тя може да се извърши по реда на изменение на Конституцията за конституционно уредените мандати и по реда на изменение на закона – за мандатите, установени от закон.
Изменението трябва да гарантира независимостта на органа при осъществяване на неговите конституционно установени правомощия.
Предсрочното прекратяване на мандата на колективен орган е основание за прекратяване на персоналните мандати на неговите членове. Правните последици, свързани с предсрочното прекратяване на мандат се уреждат от изменителния закон.