Докладчик
Анастас Анастасов
Подател на искането
седемдесет и един народни представители
Предмет на искането
Искане на седемдесет и един народни представители по чл.149, ал. 1, т. 2 и т.4 от Конституцията на Република България за установяване на противоконституционност и за установяване на несъответствие с международните договори, по които Република България е страна, на разпоредби от Закона за предучилищното и училищното образование.
Министерски съвет
Формат pdf
Министъра на финансите
Формат pdf
Министъра на образованието и науката
Формат pdf
Висшия адвокатски съвет
Формат pdf
Сдружение на българските начални учители
Формат pdf
Синдикат на българските учители
Формат pdf
Асоциация за европейска интеграция и права на човека
Формат pdf
Българска асоциация на частните училища
Формат pdf
Национална мрежа за децата
Формат pdf
Решение - 9
В компетентността на Народното събрание е да създаде законова уредба за регулиране на сферата на образование, която да обезпечи реалната възможност на гражданите да се ползват от предоставеното им с чл. 53, ал. 1 от Конституцията социално право. Законодателят преценява по целесъобразност, каква система за образование да приеме и въз основа на какви принципи то да се осъществява в съответствие с конституционните изисквания.
В сферата на образованието законодателната власт разполага със значителна дискреция, доколкото не навлиза в компетентността на други държавни органи съобразно принципа на разделение на властите.
Принципът на правова държава изисква не само когато естеството на материята налага уредба със закон, това да се извършва единствено от законодателя, но и че еднакво изисква материята, която не се нуждае от законодателна уредба, да се урежда с подзаконов акт.
Предмет на законовата уредба следва да бъдат „основни обществени отношения, които се поддават на трайна уредба“, докато за уреждането на другите отношения по тази материя, законът може да предвиди да се издаде подзаконов акт.