Вид на акта
Определение
Дата
11-06-2013 г.
Към дело
12/2013

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
София, 11 юни 2013 г.
по конституционно дело № 12/2013 г., докладвано от съдията Стефка Стоева

Конституционният съд в състав: Председател: Димитър Токушев, членове: Благовест Пунев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Цанка Цанкова, Стефка Стоева, Румен Ненков, Кети Маркова, Георги Ангелов, Борис Велчев, Анастас Анастасов, Гроздан Илиевпри участието на секретар-протоколиста Силвия Василева разгледа в закрито заседание на 11 юни 2013 г. конституционно дело № 12/2013 г., докладвано от съдията Стефка Стоева.
Производството е по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България.
Делото е образувано на 22.05.2013 г. по искане на Общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд за обявяване на противоконституционност на § 14, ал. 1 в частта „и искови производства за попълване масата на несъстоятелността” и на § 14, ал. 2 и § 15 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Търговския закон (ПЗР ЗИДТЗ) (обн., ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.).
В искането се твърди, че оспорените разпоредби противоречат на чл. 4, чл. 6, чл. 19, ал. 2 и чл. 121, ал. 1 от Конституцията, защото им е придадено обратно действие, което накърнява придобитите права, доколкото осъществяването на състава на правната норма е вече породило правно действие. Вносителят поддържа, че чрез обратното действие на оспорените разпоредби се създават два успоредни режима, от които единият облекчава, а другият утежнява положението на всяка от страните по делата в зависимост от процесуалното й качеството. Счита, че обратното действие несъразмерно засяга вече придобити права, което се отразява върху правната сигурност, тъй като може да засегне права и на трети лица. В заключение вносителят на искането твърди, че обратното действие на оспорените разпоредби и създаденото неравностойно и противоречиво регулиране прави невъзможно Върховният касационен съд да изпълни задължението си като касационна инстанция, а съдилищата се оказват силно затруднени в прилагането на закона.
Конституционният съд, за да се произнесе по допустимостта на искането съгласно изискването на чл. 19, ал. 1 от Закона за Конституционен съд (ЗКС), съобрази следното:
Искането е отправено от Върховния касационен съд, който е легитимен субект на инициатива по чл. 150, ал. 1 от основния закон. В случая искането е направено от Общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд в съответствие с постоянната практика на Конституционния съд. Той се е произнесъл относно правомощията на Върховния касационен съд и Върховния административен съд по чл. 150, ал. 1 и 2 от Конституцията с Определение № 1 от 01.07.1997 г. по к.д. № 5/1997 г., като е приел, че общото правомощие на Върховните съдилища по чл. 150, ал. 1 от основния закон може да бъде осъществено от Общото събрание на съответната колегия на Върховния касационен съд. В този смисъл са и Определение от 16.11.2004 г. и Решение № 2 от 10.02.2005 г. по к.д. № 9/2004 г., постановени по искане на Общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд; Определение от 30.11.2006 г. и Решение № 1 от 13.02.2007 г. по к.д. № 9/2006 г., постановени по искане на Общото събрание на наказателната колегия на Върховния касационен съд.
Искането е за установяване на противоконституционност на разпоредби от закон, което попада в правомощията на Конституционния съд съгласно чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията. То отговаря и на изискванията на чл. 17, ал. 1 ЗКС – направено е в писмена форма и е мотивирано, на чл. 17, ал. 2 ЗКС – предявено е след обнародването на закона, и на чл. 21, ал. 5 ЗКС, тъй като по него Конституционният съд не се е произнесъл с решение или с определение за недопустимост на направеното искане.
По горните съображения съдът намира, че искането е допустимо за разглеждане по същество.
С оглед предмета на делото, като заинтересовани страни следва да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на правосъдието, министърът на финансите, министърът на икономиката и енергетиката, Висшият адвокатски съвет, Арбитражният съд при Българската стопанска камара, Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата, Фондация „Асоциация за европейска интеграция и права на човека”, Институтът за модерна политика и Институтът за пазарна икономика.
Предвид изложеното и на основание чл. 19, ал. 1 ЗКС Конституционният съд

ОПРЕДЕЛИ:

Допуска за разглеждане по същество искането на Общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд за установяване на противоконституционност на § 14, ал. 1 в частта „и искови производства за попълване масата на несъстоятелността”, § 14, ал. 2 и § 15 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Търговския закон (обн., ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.).
Конституира като заинтересовани страни по делото Народното събрание, Министерския съвет, министъра на правосъдието, министъра на финансите, министъра на икономиката и енергетиката, Висшия адвокатски съвет, Арбитражния съд при Българската стопанска камара, Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата, Фондация „Асоциация за европейска интеграция и права на човека”, Института за модерна политика и Института за пазарна икономика, на които да се изпратят преписи от искането и от настоящото определение, като им предоставя възможност в 14-дневен срок от получаването да представят писмени становища по делото.
Препис от определението да се изпрати и на вносителя на искането, който в същия срок може да представи допълнителни съображения.

Председател: Димитър Токушев